اخبار, اطلاعاتی, تکنولوژی

HD در گذر از کواکسیال

دوربین hd

HD در گذر از کواکسیال

نمای فراگیر موجود در صنایع ساخت محصولات امنیتی بازگوکننده این حقیقت است که در آینده­ای نزدیک IP که تصاویر و ویدئوهای با کیفیت HD را به کار می­گیرد جایگزین سیستم­های آنالوگ که به مدت بیش از نیم قرن در نظارت ویدئویی از آنها استفاده می­شد، می­شود. تولیدکنندگان محصولات آنالوگ که شاهد کاهش چشم­گیر در فروش محصولات خود هستند باید راه­هایی را پیدا کنند که بتوانند جایگاه قبلی خود در بازار رقابت را به دست بیاورند. راهکار استفاده از کابل­های کواکسیال موجود (از قبل) به منظور انتقال تصاویر HD آخرین تلاش این شرکت­ها برای رقابت با شرکت­های IP می­باشد.
از زمانی که 960H و HD-SDI در سال 2011 با هم ادغام شدند، سازندگان محصولات نظارت ویدئویی تلاش کردند راه­هایی را بیابند تا کیفیت CCTV ارتقا دهند که اصلی­ترین تکنولوژی نظارت ویدئویی است. دوربین­های آنالوگ به دلیل سادگی نصب هنوز هم سهم بیشتر بازار فروش را در اختیار دارند. این دوربین­ها 70ـ80 درصد از سهم بازار را از آن خود کرده­اند. اما دوربین­های IP تهدیدی برای دوربین­های آنالوگ به حساب می­آیند به خصوص که در چند سال اخیر شرکت­های سازنده دوربین آنالوگ کاهش فروش را به طور متوالی تجربه کرده­اند. برای مقابله با این کاهش فروش، سازندگان دوربین­های آنالوگ با فشار بر روی تیم تحقیقات و توسعه خود تلاش­های زیادی را انجام دادند تا راهکاری بیابند تا تصاویر کیفیت بالای HD را با کمک کابل­های کواکسیال انتقال دهند. HDCV1 و AHD حاصل این تلاش­هاست.
هر راهکار انتقال تصویر HD با کابل کواکسیال به هر شکلی (AHD ، HDTV1 ، HDCV1 ، HD-SDI و ccHDtv )، باید استفاده از آنها برای کاربر ساده باشد و بتواند از کابل­های کواکسیال موجود استفاده کند. انتقال HD باید با استفاده از کابل­های کواکسیال (RG-RG6) ((59U) or 3c-2v انجام شود بدون آن که کیفیت تصویر را کاهش دهد و بتواند در فواصل 100 تا 200 متر نیز کارآیی خوبی داشته باشد. این راهکار نباید هیچ­گونه اضافی برای نصب یا به روزرسانی، جلوگیری از کاهش کیفیت برای فاصله طولانی اعمال کند و از طرفی قادر باشد به سادگی به کیفیت تصویر HD برسد.
به علاوه از حیث کیفیت و قیمت باید بتواند در بازار با نمونه­های دیگر رقابت کند. به طور خلاصه برای اینکه به سیستم HD به کمک کواکسیال برسیم 6 شرط اساسی نیاز است که رعایت شود :
1)باید وضوح تصویر و قابلیت تفکیک رنگ بالایی داشته باشد. همینطور بایستی مجهز به سیستم فیلتر سیگنال، کاهش نویز و قابلیت بازیابی تصویر مجهز باشد.
2)از آنجا که ادعا می­شود سیستم HD به کمک کواکسیال از تکنولوژی پیشرفته­تری نسبت به نمونه­های سابق خود برخوردار است، باید بتواند سیگنال­ها را برای مسافت طولانی­تر با استفاده از کابل­های کواکسیال انتقال دهد.
3)این راهکار نباید تاخیر و هیچ­گونه کاهش کیفیت را در تصاویر به وجود بیاورد.
4)تجهیزات موجود باید قابلیت سازگاری با فرمت 960H را داشته باشد و علاوه بر آن سازگاری با جداسازهای آنالوگ و سیستم­های ماتریکسی نیز باید در نظر گرفته شود.
5)استفاده از HD به کمک کواکسیال باید آسان باشد و بتوان تنظیمات را هم بر روی کلیه تجهیزات اعمال کرد.
6)هرگونه راه حل باید هزینه کم و کیفیت بالایی داشته باشد.
دستگاه­های ضبط کننده تصویر دیجیتال (DVR) که می­توانند فرمت­های 960H و 720/10800p را پشتیبانی کنند را ضبط کننده­های HD دوگانه می­نامند. حتی دستگاه­های HD DVR وجود دارند که توسط چیپ Intersil و اتصال TCP/IP پشتیبانی کنند. این دستگاه­ها معروف به دستگاه­های ضبط سه­گانه هستند.
مقایسه و تفاوت بین روش­ها
HDTV1 ، HDCV1 و AHD یک نقطه مشترک دارند : این که هنگامی که در برابر H 960 قرار می­گیرند از سنسور CCD و هنگامی که در برابر HDTV1 ، HDCV1 و AHD قرار می­گیرند از سطح مگاپیکسل CMOS یا Exmor CMOS استفاده می­کنند. سنسورهای مورد استفاده از برندهای Pixleplus ، Omnivision ، Sony و BYD هستند و کیفیت تصاویر داده شده توسط این سنسورها با توجه به برند اندکی تفاوت می­کند.
مشابهت دیگری که در مورد اجزای مورد استفاده که وجود استفاده از پردازشگر سیگنال تصویر (ISP) مرتبط با سنسور است.
این قطعه تصویر نهایی نمایش داده شده توسط HDTV1 ، HDCV1 و AHD را مشخص می­کند. این سنسور می­تواند بر روی ماژول سنسور یا بر روی فرستنده / گیرنده در پشت دوربین HDTV1 ، HDCV1 یا AHD سوار شود. سازندگان پردازشگر تصویر که از کمپانی­های nextchip ، Fullhan ، Sony ، eyenix هستند تصاویر ثبت شده توسط سنسور را پردازش می­کنند و بهبود می­دهند. همین­طور که ISPهای کمپانی­های مختلف به طور متفاوت با هم طراحی شده­اند، راه­های مختلفی نیز برای از بین بردن اثر نور پس­زمینه کاهنده نویز WDR و 3As ، بالانس سفید خودکار، نمایش خودکار و فوکوس خودکار وجود دارد.
آخرین مورد مشترک در راهکارها حضور فرستنده/گیرنده سیگنال است که فرمت­های مختلف سیگنال را بر اساس تکنولوژی خواسته شده که می­تواند HDTV1 ، HDCV1 و AHD باشد تولید کند. بدون توجه به نوع تکنولوژی این فرستنده و گیرنده­­ها از نظر تقویت سیگنال و ولتاژ و MCU و فرستادن سیگنال برای مسافت­های مختلف مشابه هم عمل می­کنند. همچنین مدار سوییچی وجود دارد که به دوربین اجازه سوییچ و انتقال بین خروجی CVBS و HD به کمک کواکسیال را می­دهد.
تمام سیگنال­های تولید شده در سیستم HD به کمک کواکسیال توسط کابل­های منتقل می­شوند که از نوع C-2V(RG-59U) یا 3C-2V(RG-6) هستند و برای مسافت­های 300 تا 500 متر به کار می­روند. از میان چیزهای دیگری که وجود دارند می­توان به موتورهای فشرده ساز و بازکننده که توسط Hisislicon,T1 یا Grain Media ساخته شده و عملکرد پردازش ISP اشاره کرد.
کاربردهای صنعتی
برای محوب ساختن HDTV1 ، HDCV1 و AHD و گسترش استفاده از آنها در موقعیت­های مختلف، به نظر می­رسد تولیدکنندگان راه زیادی برای شناساندن این تکنولوژی و به دست آوردن سهم بازار پیش رو دارند. در واقع، من هنوز َک دارم که این محصولات بتوانند در زمینه­هایی غیر از بانکداری، مغازه­های خرده­فروشی و اقتصادی، مورد قبول استفاده­کنندگان واقع شوند چون همین الان هم بیشتر کاربرد 960H و HD-SDI در زمینه بانکداری، خرده فروشی و مصارف آموزشی مورد استفاده قرار می­گیرد. امیدوارم تولیدکنندگان و تامین کنندگان HD به کمک کواکسیال بتوانند محصولات خود را به خوبی تجاری سازی کنند تا بتوان کاربردی فراتر از استفاده در مغازه و بانک برای این محصولات متصور بود مثلا برای استفاده در بزرگراه­ها، نقاط مختلف شهر که به تصاویر با کیفیت HD و انتقال سریع تصویر نیاز دارند.
در حال حاضر، نشانه­ای قابل اتکا از قبول HDTV1 ، HDCV1 و AHD توسط بازار وجود ندارد. با این حال استراتژی­های بازاریابی با توجه به نوع سازنده و شرکای OEMشان با هم متفاوت است. بر اساس مشاهدات ما، نبود درک راه کارهای مختلف بزرگترین مانعی است که تولیدکنندگان در حال حاضر باید با آن دست و پنجه نرم کنند.
فرصت­ها و توسعه ­های پیش رو
HD و هوشمندی زمینه­های پیشرفت آتی هستند که تولیدکنندگان آنالوگ می­توانند با بهبود محصولات HD ، پیشرفت در ISP ، CMOS و گیرنده/ فرستنده می­توانند HD به کمک کواکسیال را بشناسانند و آن را عمومی سازند. در مورد مسائل امنیتی، نظریه­ای وجود دارد که می­گوید IP جای آنالوگ را خواهد گرفت. ولی این امر در آینده نزدیک اتفاق نخواهد افتاد و تلاش­های شرکت­های سازنده آنالوگ برای ساخت و شناساندن HD به کمک کواکسیال مبین این واقعیت است. در نهایت نیز ممکن است دلیلی برای وجود و استفاده از این راه کار (HD به کمک کواکسیال) پیدا شود.

منبع:secutech.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *