اخبار

سیستم عامل و وای فای را حرفه ای رمزگذاری کنید

سیستم عامل و وای فای را حرفه ای رمزگذاری کنید

سیستم عامل و وای فای را حرفه ای رمزگذاری کنید

قرار دادن رمز عبور (password) از ابتدایی ترین اقدامات حفاظتی برای جلوگیری از دسترسی دیگران به اطلاعات خصوصی و محرمانه رایانه شخصی در ویندوز است.
با بکارگیری امکان پسورد (رمزعبور) سیستم عامل ویندوز به هنگام روشن شدن دستگاه، از شما رمزعبور درخواست می کند تا در صورت وارد کردن صحیح آن، شما را به صفحه دسکتاپ (Desktop) هدایت کند.
علاوه بر این، در صورت پشتیبانی سخت افزاری رایانه تان، می توانید از اثرانگشت و یا تشخیص چهره توسط دوربین وبکم رایانه تان به عنوان اقدامات بعدی حفاظتی در برابر ورود افراد دیگر به ویندوزتان استفاده کنید.
حساب های کاربری آنلاین همیشه و کاملا امن نیستند. به طور مثال، لینکدین هک شده و رمز عبور 6.4 میلیون کاربر به سرقت رفته است. یا بیش از 250 هزار اکانت توئیتر هک شده اند. این موارد تنها نمونه ای از تیترهای خبری است که در 6 ماه گذشته شنیده ایم.
هکرها همیشه مترصد فرصتی برای سرقت رمزهای عبور و سوءاستفاده از کاربران هستند بنابراین نباید هرگز این فرصت را به آنها بدهید. برای این منظور، 10 مورد زیر را همیشه در نظر داشته باشید
همراه با گسترش سایت های اینترنتی، آن هم در زمینه های مختلف، موجب ایجاد رمزهای عبور زیادی توسط کاربران شده است.
حال برخی از کاربران در انتخاب رمز سهل انگاری می کنند و از رمز های ساده و تکراری استفاه می کنند و این باعث لو رفتن رمز هایشان می شود. این موضوع زمانی بدتر می شود که در این رمز برای حساب بانکی یا اطلاعات شخصی باشد.
کلولی معتقد است می توان برای هر وب سایت از رمز عبور متفاوتی استفاده کرد به این شکل هکرها نمی توانند به سادگی به رمزهای عبور کاربران دسترسی پیدا کنند و کاربر تنها کافی است یکی از رمزهای عبور خود را به خاطر بسپارد تا بتواند تمامی آنها را در ذهن نگه دارد بنابراین استفاده از یک جمله برای ساخت یک رمز عبور قدرتمند بسیار کارامدتر از انتخاب یک یا دو واژه عادی و معمول است.
در این گزارش روش های ایجاد رمزهای حرفه ای به شرح زیر بیان می شود :
1. برای اکانت های مختلف رمزهای متفاوت تعیین کنید
درست است که استفاده از یک رمز واحد برای انواع حساب های کاربری و به خاطر سپردن آن بسیار آسان است اما به همان آسانی نیز دیگران می توانند از شما سوءاستفاده کنند. اگر پسورد ایمیل یا یکی از حساب های کاربری شما دست یک آدم نادرست بیفتد، شک نکنید او آن رمز را در سایت های دیگر نیز امتحان خواهد کرد و می تواند به راحتی به دیگر حساب های کاربری شما دسترسی پیدا کند. بنابراین، هرگز از یک رمز واحد برای همه حساب های خود استفاده نکنید.
2. مطمئن شوید که رمز قوی دارید
علاوه بر داشتن رمزهای متفاوت، باید مطمئن شوید که رمز عبور شما قوی و غیر قابل حدس زدن نیز هست. برای این منظور بهتر است از ترکیب حروف، اعداد و نشانه ها به طور یکجا استفاده کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید رمز اکانت های مهم خود را هر شش ماه یکبار تغییر دهید. برای به خاطر سپردن آنها نیز می توانید از نرم افزارهای مدیریت پسورد استفاده کنید.
3. از تایید دو مرحله ای استفاده کنید
گوگل از کاربران خود می خواهد برای امنیت بیشتر ایمیل های خود از تایید دو مرحله ای استفاده کنند. سرویس های دیگر نیز چنین روش های امنیتی دارند البته گویا قرار است توئیتر نیز به زودی به این سیستم مجهز شود. این سیستم یک لایه امنیتی مضاعف به حساب های کاربران اضافه می کند. با این سیستم، هنگامی که رمز عبور خود را وارد می کنید، از شما خواسته می شود تا کد دیگری را وارد کنید که اصولا نوشتاری یا صوتی است. به این ترتیب، هیچ کس دیگری نمی تواند بدون داشتن قطعه دوم، وارد حساب شما شود.
4. اطلاعات زیادی از خود در سایت های اجتماعی قرار ندهید
این روزها، خیلی از کاربران اطلاعات لازم برای هک شدن خود را در اختیار هکرها قرار می دهند. وقتی اطلاعات شخصی کاملی از خود در سایت ها اجتماعی می نویسید، هکرها می توانند به راحتی پاسخ سوال های امنیتی را از میان آنها کشف و رمزهای عبور شما را هک کنند. همیشه در مورد اطلاعاتی خصوصی خود که با دیگران به اشتراک می گذارید بسیار هوشیار باشید. تنظیمات اطلاعات شخصی خود را تغییر دهید و آن را تا حد امکان محدود کنید. با هر کسی که برایتان پیغام دوستی فرستاد نیز دوست نشوید.
5. محافظت از کامپیوتر و مرورگر
مهم نیست از چه سیستم عاملی استفاده می کنید، باید همیشه آنتی یروس آپ‌دیت روی سیستم خود نصب کنید. همیشه به روز بودن در مورد سیستم عامل و مرورگر، باعث می شود تا بهترین سرویس های امنیتی را نیز داشته باشید. به طور مثال، گوگل بسیار تاکید دارد از جدیدترین نسخه مرورگر کروم استفاده کنید.
6. حفظ امنیت اتصال وایرلس
طریقه اتصال به اینترنت نیز باید امن باشد. برای اطمینان از این امر، شبکه بی سیم خود را رمزگذاری کنید و تنظیمات پیش فرض SSID (نام شبکه) را تغییر دهید. هنگام اتصال به شبکه وای‌فای عمومی، مراقب اطلاعاتی باشید که از طریق آن منتقل می کنید. به طور مثال، می توانید از نرم افزار HotSpot Shield استفاده کنید. این برنامه امنیت شبکه مود نظر را مشخص می کند.
7. خرید از سایت های مطمئن
اگر قصد خرید اینترنتی دارید، سعی کنید پیش از ورود به سایت و وارد کردن رمز عبور کارت خرید خود، مطمئن شوید که نشانی HTTPS دارد. حسابی هم مراقب میزان پول خود در حسابتان باشید که اگر کوچک ترین تغییری در آن ایجاد شد، متوجه شوید. بعلاوه، پیش از خرید از قانونی و مطمئن بودن سایت اطمینان حاصل کنید.
8. پیش از کلیک روی هر لینکی ابتدا فکر کنید
کلیک کردن روی لینک های مختلف یکی از اصلی ترین کارهایی است که در اینترنت صورت می گیرد. اما به شما توصیه می کنیم، مراقب لینک هایی باشید که کلیک می کنید. ساخت وب سایت های تقلبی که شبیه سایت رسمی بانک هاست برای هکرها بسیار آسان است. اگر به اشتباه وارد این سایت های دروغین شوید، با ورود رمز عبور خود در واقع همه اطلاعات حساب خود را در اختیار سوءاستفاده کننده های اینترنتی قرار داده اید.
9. برای گوشی خود رمز عبور تعیین کنید
گوشی های هوشمند یک کامپیوتر تمام عیار برای خود هستند و کاربران اطلاعات شخصی زیادی را روی آن ذخیره می کنند. بنابراین، حفظ امنیت گوشی بسیار اهمیت دارد. برای این کار باید برای گوشی خود رمز عبور تعیین کنید. کابران اندروید همچنین باید از نرم افزارهای امنیتی و ضدویروس نیز استفاده کنند.
10. حواس خود را جمع کنید
مسلما با خود می گویید معلوم است که باید حواس خود را جمع کنیم. اما هنگام وبگردی و استفاده از خدمات اینترنتی واقعا حواس خود را جمع کنید و هوشیار باشید. همان طور که در روز بارانی با خود چتر حمل می کنید و بارانی می پوشید، در اینترنت نیز باید لوازم امنیتی لازم را داشته باشید.
11. تفاوت حروف در کوچکی و بزرگی:
برای ایجاد رمز عبور یا پسورد از حروف کوچک و بزرگ به صورت یک در میان استفاده کنید.
برای مثال: aSdFgHjK

12. انتخاب حروف اول یک جمله:
حروف اول کلمات یک جمله را به عنوان رمز عبور خود انتخاب کنید. اینن یک روش نسبتا مناسب برای ایجاد رمز است.

برای مثال: Please use a strong password
رمز عبور= puasp
13. استفاده از تاریخ در رمز عبور:
برای ایجاد رمز عبور خود می توانید عدد یا تاریخی را در نظر بگیرید. برای سخت کردن رمز خود می توانید کلید shift را پایین نگه داشته و آن را تایپ کنید.

برای مثال:1365.2.10

رمز عبور=!@%$@!(
14. استفاده از حروف سمت راست یک لغت:
لغتی را در نظر بگیرید و حروف سمت راست حروف آن را تایپ کنید.

برای مثال:Hardware
رمز عبور=jstfestr
15. استفاده از حروف سمت راست یک لغت:
حروف کلمات یک جمله را به اختصار بنویسید. این اختصار قانونی ندارد و شما خود تعیین کننده این قانون هستید.

برای مثال: change your password

رمز عبور= chgyopawd
16. استفاده از حروف هم شکل:
در پسورد خود از حروف و اعداد همشکل استفاده کنید.

برای مثال => E=۳ B=۸ g=۹ O=۰ l=۱ G=۶ T=۷ &..
17. استفاده نکردن از نام مورد علاقه خود:
به هیچ وجه از اسامی استفاده نکنید فرقی نمی کند که اسم فامیلتان باشد، یا خودتان. بسیاری از برنامه های هکر، رمزهای عبور را با کمک فرهنگ لغت هک می کنند. فقط چند ساعت طول خواهد کشید که با کمک لغات یک فرهنگ لغت، دستیابی به رمز عبور امکان پذیر شود.
18. استفاده از رمز عبور طولانی:
برای رمز عبور خود حداقل از ۸ حرف استفاده کنید. برای رمز عبوری که از ۴ حرف تشکیل شده است، حدود 4000 حالت وجود دارد. اما برای رمز عبوری که از ۸ حرف و علامت های ویژه تشکیل شده است، بیش از 1000000000 حالت مختلف وجود دارد!
19. استفاده نکردن از اعداد یا حروف ترتیبی:
برای رمز عبور، از حروفی که در کنار هم قرار گرفته اند استفاده نکنید! رمزهای عبوری مانند “” یا “abcdef” ، کار هکرها را برای دستیابی به رمز عبور بسیار آسان می کند، این مطلب در ترکیب اعداد نیز به همین صورت است؛ مثل «۱۲۳۴۵۶۷۸». در کنار هم قرار گرفتن حروف و یا اعداد، دستیابی به هکرها به رمز عبور شما را بسیار راحت می کند!
20. تغییر رمز عبور در زمان های مختلف:
رمز عبور خود را همواره تغییر دهید. هر قدر، مدت زمان استفاده از رمز عبورتان بیشتر باشد، خطر هک شدن شما بیشتر خواهد بود. بهتر است هر ۹۰ روز یکبار رمز عبور خود را تغییر دهید.
21. ذخیره نکردن رمز عبور در کامپیوتر:
رمز عبور خود را در کامپیوتر ذخیره نکنید! کامپیوتر قادر است رمز عبور شما را ذخیره کند تا شما مجبور نباشید هر بار آن را وارد کنید. توصیه من به شما این است که به شدت از این خصوصیت سیستم عامل دوری کنید.

منبع:جام جم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *